Wiadomości

Poważna awaria Przepompowni Ścieków Ołowianka

W związku z awarią Przepompowni Ścieków Ołowianka, która odbiera ścieki z Miasta Sopotu oraz tzw. Dolnego Tarasu Miasta Gdańska (tj. dzielnic Żabianka, Przymorze, Zaspa, Oliwa, Wrzeszcz, Letnica, Nowy Port, Osowa, Dolne Miasto, Śródmieście) prosimy mieszkańców o ograniczenie zużycia wody i korzystania z kanalizacji sanitarnej.

Dodatkowo informujemy o możliwości wystąpienia podtopień kanalizacji sanitarnej w w/w dzielnicach.

By ograniczyć niekontrolowany wylew ścieków i podtopienia kanalizacji konieczne jest wykonanie zrzutu awaryjnego ścieków do rzeki Motławy.

Ekipy Saur Neptun Gdańsk dokonują oceny przyczyn wystąpienia awarii. Uruchomiono wszystkie służby i środki techniczne i eksploatacyjne do usuwania awarii i minimalizacji jej skutków.


Aktualizacja z godziny 13:00:

W przepompowni ścieków Ołowianka trwają prace mające na celu jak najszybsze usunięcie awarii. Uczestniczy w nich około 100 osób. Przepompownia nadal działa w trybie awaryjnym, co zabezpieczyło gdańskie dzielnice przed niekontrolowanym wylewem ścieków i zalaniem domów. Równolegle prowadzone są prace mające na celu przywrócenie sprawności 4 zalanym silnikom. Jeden silnik jest osuszany w Gdańsku, co powinno zakończyć się dzisiejszej nocy, wówczas nastąpi ocena jego sprawności. Kolejne trzy silniki, które wczoraj uległy uszkodzeniu serwisowane są poza Gdańskiem. W późnych godzinach nocnych spodziewana jest także dostawa dodatkowego silnika zamówionego przez Saur Neptun Gdańskw Holandii. Do uruchomienia Przepompowni Ścieków Ołowianka potrzebna jest praca przynajmniej jednej sprawnej pompy. Praca dwóch pomp będzie powrotem do standardowej pracy przepompowni. W komorze przepompowni znajdują na co dzień cztery silniki: dwa pracujące w trybie standardowym oraz dwa, które można uruchomić w sytuacjach awaryjnych. Ze względu na splot zdarzeń, który miał miejsce we wtorkowy poranek, zalaniu uległy także dwa awaryjne silniki. To sytuacja precedensowa, którą zbada powołana przez Miasto Gdańskniezależna komisja. Jednocześnie dla ograniczenia ilości ścieków dopływających do przepompowni uruchomiono kolejny awaryjny zrzut ścieków na Zaspie do Kanału Władysława IV. W ocenie Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego zrzucane do Motławy ścieki ulegają rozcieńczeniu i nie zagrażają zdrowiu ludzi. Nadal rekomendowany jest zakaz kąpieli na gdańskich plażach.

Ostatnia aktualizacja:
Wersja: 2
Wytworzył: SNG
Data wytworzenia: 2018-05-15
Opublikował w BIP GZNK: Wojciech Borkowski (Zespół ds. Komunikacji i Informacji Społecznej)
Data aktualizacji w BIP GZNK: 2018-05-16 14:45
Rejestr zmian:
Wersja Akcja Data
wytworzenia
Wytworzył Data
publikacji
Opublikował w BIP GZNK
2 Modyfikacja 2018-05-15 SNG
Saur Neptun Gdańsk
2018-05-16 14:45 Wojciech Borkowski
1 Publikacja 2018-05-15 SNG
Saur Neptun Gdańsk
2018-05-15 13:25 Wojciech Borkowski

©  2003-2017 Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych S.Z.B.